fallback

Държавата ще плати 1,1 млрд. лв. за допълване на резерва от зърно

Ще се прилага ускорено включване в пазара на труда на украинските граждани, обяви Асен Василев

13:39 | 09.03.22 г. 6

Министерството на земеделието ще може да купува пшеница, слънчоглед и царевица за резерва, като общата сума е 1,1 млрд. лева. Няма наложена забрана за износ. Това стана ясно от думите на финансовия министър Асен Василев по време на брифинг след края на заседанието на Министерски съвет.

"В момента има 3 млн. тона пшеница общо в България, 300 хил. са в резерва, а 1,1 млн. тона ще бъдат закупени. Решението е взето, а парите са отпуснати. Отпуснати са и пари за слънчоглед и царевица, за да се подсигури и фуражът", каза Василев и добави, че в складовите бази има място за 14 млн. тона, като няма да има проблем със съхранението, включително и на новата реколта.

Министърът на земеделието Иван Иванов добави, че средствата ще бъдат разпределени през Софийската стокова борса на пазарен принцип, както се купува и продава зърно и такъв тип стоки. Ще бъдат публикувани и съответните параметри, чрез които производители и търговци ще могат да изкупуват.

Говорителят на кабинета Лена Бориславова уточни, че на заседанието са били обсъдени и цените на олиото. „Това е тема на дневен ред, тъй като има рязко нарастване от последните 2 дни, което не може да се обясни с липсата на суровини или наличности“, каза Бориславова.

Цена от 5 лв. за литър олио е спекула, добави министърът на икономиката Корнелия Нинова, като уточни, че производствената цена е 2 лв. Тя добави още, че производителите на олио задържат количества в очакване да го изнесат на по-високи цени или в очакване на повишение на цените.

„Няма да позволим малцина да станат милионери за няколко дни и нощи на гърба на българските граждани. Ще бъде сезирана КЗК, за да се извършат проверки“, каза Нинова.

Относно войната в Украйна Лена Бориславова обясни, че това е бил основен акцент в дейността на Министерски съвет. 

„Ще се прилага ускорено включване в пазара на труда на украинските граждани, за да се позволи тяхната интеграция. Ще бъде предоставена краткосрочна хуманитарна помощ в рамките на 3 месеца, тази помощ е до 40 лв. на ден. С тази мярка ще бъде подпомогнат и българския туристически сектор - хотели и места за настаняване, които може да очакват отлив за туристи“, каза Асен Василев и уточни, че до 31 март всеки бежанец може да се възползва от мярката, без значене дали е регистриран като такъв. След края на март обаче парите ще се отпускат само за хора със статут на бежанец.

До момента има 30 хил. украински граждани на наша територия, но се очаква идните седмици броят им да нарасне драматично.

Относно доставките на газ Василев посочи, че не очаква поскъпване. „Отмяна на мораториума за тока няма да доведе до повишаване цените за битовите потребители. КЕВР ще излезе с ценово решение, но те няма да бъдат по-високи от текущите. Драматични повишения на цените на парното няма да има, повишението ще е в рамките на повишаването на цената на газа, не повече”, каза финансовият министър и посочи, че има има друг проблем - „Топлофикация София“ не си плаща дълговете и доставките към „Булгаргаз“. 

На въпрос има ли индикации, че може да бъде спряно подаването на газ от Русия към България, Василев отговори: „Към момента няма никакви индикации за намалено налягане по подаването на природен газ“.

И в момента "Лукойл" работи с 40% неруски петрол, те могат да се вдигнат до 100%. За момента там не очакваме проблем, освен ако Босфорът не затвори за търговски кораби. Но дори и тогава имаме за 90 до 120 дни количества, без ограничаване на потреблението“, каза Асен Василев. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:20 | 14.09.22 г.
fallback